Woda - temat rzeka

Dodane: 06-11-2014 11:56
Woda - temat rzeka Artykuł o tym jak istotna jest woda oraz jej oczyszczanie i oszczędzanie. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy: oczyszczalnie biologiczne

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - definicja

Przydomowa...oczyszczalnia ścieków ? to zespół urządzeń służących do neutralizacji ścieków wytwarzanych w domu lub małym zgrupowaniu domów.

Warunkiem prawidłowej eksploatacji przydomowej oczyszczalni jest jej umiejętna obsługa, polegająca na następujących czynnościach: okresowa kontrola składu odpływu, ewentualnie indeksu osadu czynnego, odpowiednia regulacja natlenienia i uzupełnianie kultur mikroorganizmów, usuwania osadu i kożucha z osadnika raz w roku lub po wypełnieniu osadnika osadem do połowy.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Przydomowa_oczyszczalnia_%C5%9Bciek%C3%B3w


Oszczędzanie wody jest proste

Zdaję sobie sprawę, że wielu ma alergię na słowo "ekologia" lub "ekolodzy". tylko wypadałoby zdawać sobie sprawę, że jesteśmy odpowiedzialni za świat w którym żyjemy, i który eksploatujemy.

Jest parę metod na oszczędzanie wody, które nie wiążą się z dużymi wyrzeczeniami. Jednym z najprostszych jest zamontowanie perlatorów na bateriach, które zachowują duże ciśnienie, jednak wody płynie mniej. Można również wybierać prysznic, zamiast kąpieli.


Problem deficytu wody

Woda - najważniejsza rzecz na świecie. Bez wody nie byłoby życia na naszej planecie. Z perspektywy biochemii jest niezwykle interesującym obiektem badania, bo ma unikalne właściwości. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak woda jest ważna, jednak czy nie zapominamy o tym w naszym codziennym życiu?

Polska jest jest krajem deficytu wody. Z powodu osuszania terenów podmokłych, wycinania lasów, nic jej nie kumuluje. Stan jest katastrofalny - nasze wodne zasoby są bardzo niskie i porównywalne z zasobami Egiptu.


Oszczędzanie wody - kilka porad

Płacisz wysokie rachunki za wodę i myślisz, jak by tu oszczędzić? Jest parę łatwych sposobów.

Tylko jeżeli zużycie wody wydaje ci się podejrzanie duże, skontroluj czy gdzieś ona "nie ucieka" bokiem, lub czy ktoś jej... "nie pożycza". Zdarza się także, że rachunek jest błędnie naliczony przez przedsiębiorstwo wodociągowe.

Ale jeśli wszystkie instalacje działają prawidłowo, to trzeba jeszcze skontrolować parę rzeczy.

Miejscem gdzie bardzo dużo wody zużywamy jest toaleta. Skontroluj, czy posiadasz oszczędną spłuczkę, czy też może woda leje się do muszli ciągle? To dość często się niestety zdarza. Mechanizm spłuczki nie jest zbyt drogi, można go założyć samodzielnie. W najgorszym razie, trzeba niestety zafundować sobie nowy sanitariat.

Istotna jest też sprawność i energooszczędność sprzętów AGD - pralki i zmywarki. Wysokiej jakości sprzęt zużywa zauważalnie mniej wody, niż poszłoby przy ręcznym zmywaniu. Pralka powinna mieć automatykę ważenia, dzięki czemu dopasuje ilość wody do ilości prania.